portalonlinegdansk.pl

Zmaganie się ze smogiem

Zmaganie się ze smogiem

20.11.2020, 12:59

Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić raptem kilka dni temu.Z tego właśnie faktu warto nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może być dla ludzi naprawdę niebywale groźny. Toksyny, które wdychamy w zasadzie codziennie, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Definitywnie warto notorycznie informować czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. W głównej mierze należy wiedzieć, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zatruciu środowiska. Około połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem przyłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak zadeklarował Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także to, że kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezspornie połączyć. Plaga COVID początkowo dała o sobie znać w terenach o niepojęcie wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu bez wątpienia trzeba także być świadomym tego, co w praktyce jest fundamentalną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych właściwości jest nadzwyczajnie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij